Profesorka Karolina Prokopović iz Ekonomske škole Leskovac jedna od troje profesora iz Srbije koja je na Malti prisustvovala skupu o obrazovanju

„Za mlade na Malti, posebno za visokoškolce, posla na pretek zbog obrazovnog sistema i razvijene privrede“

Obrazovni sistem Srbije i Malte, koji je bukvalno preslikan iz Engleske, razlikuju se po sredstvima za rad, ali ne i kadrovima jer naša zemlja zaista ima kvalitetne predavače i dobre učenike, kaže Karolina Prokopivić, profesorka Ekonomske škole u Leskovcu, koja već 20 godina u ovoj školi predaje ekonomsku grupu predmeta.

Ona je jedna od troje profesora iz Srbije izabranih na konkursu za skup profesora zapadnog Balkana na Institutu MSCT Malta College of Arts, science and tehnology (Koledž umetnika, nauke i tehnologije“, jedan od najvećih instituta, a od 16 do 22. oktobra, gde su gosti upoznati sa sistemom obrazovanja na Malti.

„Sistem je takav da za rezultat ima faktično stanje da se mladi ne sele sa Malte, ne samo zbog dobrog  obrazovanja kroz parksu, već i zbog mnogih razvijenih privrednih grana“, objašnjava za Jugmediu ova profesorka, koja drži i praktičnu nastavu i angažuje se u vannastavim aktivnostima.

Cilj posete je bio upoznavanje obrazovnog sistema Malte i upoređivanjem sa onim u svojim zemljama, koje su prednosti i nedostaci, sličnosti i razlike, te šta od toga profesori mogu da primene u školama iz kojih dolaze.

Sretala sam naše ljude na Malti, srela sam ih i na Institutu, ali rade kao obezbeđenje.

„Njihova osnovna škola počinje sa 5 godina starosti deteta, a srednja škola od 12 do 16 godina. Do uzrasta od 16 godina obrazovanje je obavezno. Posle toga polažu ispit i ko položi ide dalje. To je dvogodišnja školovanje, neka vrsta produžene srednje škole ili mlađeg koledža, sa nekoliko vrsta grana“, objašnjava profesorka Prokopović.

Posle toga, odnosno, sa 18 godina se upisuje fakultet.

„Oni veoma ulažu i rade na tome da privole mlade ljude da se obrazuju, ali oni koji ne prođu ispit posle 16 godina se zapošljavaju jer tamo ima radnih mesta i veoma se brzo nađe posao. Sistem je takav da se uporedo uči i radi i on počinje u srednjoj školi, nastavlja na koledžu i na fakultetu“, objašnjava i kaže da je to podsetilo na dualno obrazovanje koje je sada aktuelno u Srbiji.

Tu praksu, inače, plaća Vlada Malte.

„Volonterski rad se veoma ceni. Još od predškolskog uzrasta se razvija svest o doprinosu zajednici, a kroz školovanje se zbog toga dobijaju i poeni“.

Kaže da i za mlade i školovane ima posla na pretek.

„Zapošljavaju se u oblasti turizma, u veoma razvijenoj brodogradnji, ribolov je razvijen kao i poljoprivrda, posebno stočarstvo, a grana građevinarstva je veoma jaka. Ima veoma mnogo i domaćih i stranih kompanija. Mala Malta je veoma razvijena“, prenosi utiske.

Ono što je videla na Malti, nemoguće je primeniti u kod nas, ali nešto i može.

„Prisuvovala sam predavanju iz preduzetništva, što je moja oblast, i tu smo čuli veoma zanimljive stvari. Na primer, koji se digitalni alati koriste i to je nešto što mi možemo kao škola da primenimo, ili kako koristiti mobilne telefone u nastavi, platforme koje se koriste. S time ću upoznati naše profesore, ističe Karolina Prokopović.

Pratite JuGmedia portal na društvenim mrežama Facebook, Instagram, TikTok i X (Twitter)!
Budite uvek u toku dešavanja!

Pretplati se
Obavesti o

Pre slanja komentara molimo Vas da pročitate sledeća pravila: Mišljenja iznešena u komentarima su privatno mišljenje autora komentara i ne odražavaju stavove redakcije portala juGmedia. Komentari koji sadrže psovke, uvredljive, vulgarne, preteće, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Molimo čitaoce portala juGmedia da se prilikom pisanja komentara pridržavaju pravopisnih pravila. Takođe je zabranjeno lažno predstavljanje, tj. ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Komentari koji su napisani velikim slovima neće biti odobreni. Redakcija ima pravo da ne odobri komentare koji su uvredljivi, koji pozivaju na rasnu i etničku mržnju i ne doprinose normalnoj komunikaciji između čitalaca ovog portala.

2 Komentara
Najstarije
Najnovije
Ugrađene povratne informacije
Pogledaj sve komentare
Leskovcanka
31.10.2022. 23:47

Malta, mala ostrvska zemlja, stenovita, koja nema cak ni reke. Sta bi oni uradili da imaju prirodno bogatstvo kao Srbija? Ali, oni nemaju lopurde na vlasti i iskljucivo partijsko zaposljavanje. Njihova vlast ima neki moral i voli svoju zemlju.

Peca
02.11.2022. 07:23
Odgovor za  Leskovcanka

Moram da vam razbijem iluzije. Niti Malta ima politicare koji vode racuna o zemlji niti je obrazovni sistem takav kakvim ga ova gospodja predstavlja. Naprotiv, Malta je prilicno lose mesto za zivot. A mladi ne da im odlaze nego to nije normalno. Pola ostrva cine stranci, oni dobro placeni dodju i odu za dve tri godine, sirotinja cuti i radi sve one poslove koje Malteze nece. Obican narod uglavnom zivi od izdavanja stanova strancima. Od plate bar polovina ide na kiriju. Zdravstvo im je veoma lose, a vodu pijes iz flase (zamisli bubrege posle par godina). Posle 16te vecina Malteza idu da rade, prilicno su neobrazovani, lenji i nevaspitani.
Ovaj clanak je skroz netacan.