PETA TKAČKA KOLONIJA NA STAROJ PLANINI OKUPILA DESETAK TKALJA

Za razboj sele i ambasadorke

Peta tradicionalna Tkačka kolonija na Staroj planini održana je od 4. do 7. avgusta. Tkalje iz nekoliko gradova Srbije tajnu zanata tkanja čuvenih šara pirotskog ćilima učile su u Sportsko – rekreativnom centru u Dojkincima gde su i bile smeštene.

Kolonija je odrana uz sve mere prevencije

Olga Žona Jokanović iz Pančeva kaže da su iskustva sa Kolonije dragocena.

“Juče smo videle stado ovaca i šalile se kako se šeta repromaterijal za ćilim.Dakle, ceo proces izrade na jednom mestu”, kaže ona.

Iz Stapara na Koloniju je došla Milja Kovačev.

“Tehnika izrade staparskog i pirotskog ćilima je ista, samo su razboji različiti”, kaže Milja.

Koloniji su posetile visoke zvanice ,među kojima su i ambasadorka Kanade Kati Čaba, i supruga ambasadora SAD u Srbiji En Godfri. One su se oprobale i u tkanju pirotskog ćilima. Svoje prve redove ćilima izatkale su uz pomoć iskusnih pirotskih tkalja.

Na koloniji je učestvovalo desetak tkalja iz nekoliko gradova Srbije. Jedna od učesnica kolonije je i supruga američkog ambasadora Eni Godfri. Ona nije krila oduševljenje onim što je videla na Tkačkoj koloniji. Uz pomoć iskusnih pirotskih tkalja izatkala je i svoje prve redove pirotskog ćilima.

“Jako cenim i vrednujem ovu vrstu rada.Dosta se bavim ručnim radom, pletenjem, šivenjem, izradom prekrivača. Htela sam da dođem ovde i učim kako se tka pirotski ćilim”, rekla je Godfri.

Ambasadorka Kanade Kati Čaba, pokrovitelj kolonije je rekla da je očuvanje zanata poput pirotskog ćilima od izuzetne važnosti.

“To je za nas prioritet, kao i rodna ravnopravnost”,rekla je ambasadorka Čaba, koja je takođe sela za razboj i probala da tka ćilim.

Gradonačelnik Pirota Vladan Vasić je rekao da je zahvaljujući naporima Grada ali i NALED-a i Etno mreže, pirotski ćilim postao poznat i cenjen i van granica naše zemlje.

“Mislim da je ovo odlična promocija Stare planine, pirotskog ćilima, da žene iz drugih gradova nauče ovaj zanat a da Etno mreža stvara nove mogućnosti za kreativne žene iz Pirota ali i cele Srbije”, rekao je Vasić.

Predsednica Etno mreže Violeta Jovanović kaže da pokroviteljstvo ambasada Kanade i SAD Tkačkim kolonijama govori o pažnji koju ova vrsta sadržaja izaziva u svetu, a posebno u diplomatskim krugovima.

“To govori da naše rukotvorine imaju perspektivu i u turističkom i ekonomskom smislu i zato im je potrebna podrška države da iz zanata sebi obezbede platu kroz plasman rukotvorina kao poslovnih poklona i turističkih proizvoda”rekla je Jovanovićeva.

Manifestaciju organizuje Grad Pirot u saradnji na NALED-om, Gradom Somborom, Etno mrežom i Zanatskom zadrugom za izradu ćilima i suvenira “Damsko srce“, pod pokroviteljstvom ambasada Kanade i SAD-a.

ČUVARI PIROTSKOG ĆILIMA

“Kreativne Piroćanke su čuvari pirotskog ćilima. Osim što prenosimo znanje ženama iz drugih gradova, imamo i različite edukacije, razmenjujemo iskustva, probleme a sve sa ciljem očuvanja umetničkih zanata koji su na rubu opstanka”, kaže direktorka Zanatske zadruge za izradu pirotskog ćilima i suvenira “Damsko srce“ iz Pirota Slavica Ćirić.

Pratite JuGmedia portal na društvenim mrežama Facebook, Instagram, TikTok i X (Twitter)!
Budite uvek u toku dešavanja!

Pretplati se
Obavesti o

Pre slanja komentara molimo Vas da pročitate sledeća pravila: Mišljenja iznešena u komentarima su privatno mišljenje autora komentara i ne odražavaju stavove redakcije portala juGmedia. Komentari koji sadrže psovke, uvredljive, vulgarne, preteće, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Molimo čitaoce portala juGmedia da se prilikom pisanja komentara pridržavaju pravopisnih pravila. Takođe je zabranjeno lažno predstavljanje, tj. ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Komentari koji su napisani velikim slovima neće biti odobreni. Redakcija ima pravo da ne odobri komentare koji su uvredljivi, koji pozivaju na rasnu i etničku mržnju i ne doprinose normalnoj komunikaciji između čitalaca ovog portala.

0 Komentara
Ugrađene povratne informacije
Pogledaj sve komentare