Industrijalca Tonkića, suvlasnika Fabrike vunenih tkanina, gajtana i pletiva „Jovanović i Popović“ u Grdelici, čiji potomci su sagradili nekadašnji hotel “Dubočicu” u centru Leskovca, u filmu o starom Leskovcu igraće popularni glumac Dragan Petrović Pele, koji je danas obukao kostim i s nestpljenjem snimio prve kadrove na setu u ovoj varoši.
Radnička ulica u Grdelici oživela je novim bojama zbog nastavka snimanja filma „Bilo jednom u Srbiji“. Ova zantaska ulicu je uređena za potrebe snimanja filma: oživljena je berbernica iz tog perioda, kao i Buretova kafana.
„Na projektu je otprilike angažovano 120 ljudi, samo iz našeg grada, što mnogo znači našim ljudima. Dobiće platu, a pritom će osetiti duh Holivuda, na neki leskovački način, a nama je najbitnije ono što će kasnije da ostane za istoriju, a to je film o Srpskom Mančester, o ljudima koji su bili vedrog duha, koji su imali fantastičan intelektualni potencijal, koji su imali osećaj za pravdu, ali i za biznis. Ovako šira javnost bliže spoznaje Leskovac“ , rekao je prilikom posete samom setu gradonačelnik Leskovca Goran Cvetanović i dodao da Grad dosta pomaže snimanju filma i da će se kasnije svi ti iskorišćeni resursi premestiti na određene lokacije u gradu i okolini.
On je podsetio da tada glasila nisu postojala i da su berbernice bile zamena za leskovačka glasila.
„Tu su se širile prave i lažne priče, gradske priče, a mogu da kažem da se i danas to nije promenilo,“ našalio se on.
A kako je protekao prvi dan snimanja, pogledajte u videu ispod:
Pratite JuGmedia portal na društvenim mrežama Facebook, Instagram, TikTok i X (Twitter)!
Budite uvek u toku dešavanja!
Popovići koji su naslednici hotela Dubočica su verovatno tražili u procesu restitucije natrag svoju dedovinu, ali su se sve prethodne garniture vlasti ogradile od tog procesa kako bi zgrnuli pare prodajom imovine koja im nikada nije ni pripadala. Pa eto ideje, može filmska ekipa da snimi priču kako je porodici oduzeta imovina, zakon predviđa da im se oteto vrati, a realnost demantuje da postoji pravo, pravna država, pravda za običan narod.
I moj nedostižan san o statisti. Šmrc, ?, šmrc?. Ne šmrca, bioskop, već, ja! P. S. Jedan je Mirsad Ibrić☘️
Dobro je?. Baš se ekipa zahuktala, da zaigra❤️.
Ma kakva berbernica.
„Topodupceva“ berbernica nije postojala.
Odakle Simunecu sad „Topodupceva“ berbernica.
Postojala je „Topodupska“ kafana u Sirokoj carsiji.
Kafana Jordana Stefanovica zv. Topodupac, nalazila se u ul. Kralja Aleksandra na Sirokoj carsiji.
Jordan je kafanu nasledio od svog oca Tase Stefanovica i bila je osamnaesta kafana po redu
kada se podje od stanice ka Sirokoj carsiji. Sa njene leve strane nalazila se stara Vlajciceva sapunara a desno od nje jos jedan Topodupski ducan i niz drugih radnji.
Topodupsku kafanu posle Jordana Topodupca nastavio je da drzi moj pok. deda Spiridon, koju nasledio je od oca Jordana i ona je 1958 godine nacionalizovana a deda je sa zenom izbacen na ulicu.
Kafana je Restitucijom vracena naslednicima i ispravljena nepravda koja je ucinjena mnogim imucnim leskovcanima u to vreme, vlasnicima lokala i poljoprivrednog zemljista.
Ko ce da igra aktuelnog gradonacelnika kada se nekada bude snimao film o sadasnjem Leskovcu? Mislim da i grdelicka scenografija nece biti potrebna jer ce trg i tada biti u fazi izgradnje.
Jos da dodam,
da mi Simunec odgovori kako se zvao vlasnik te Topodupcetove berbernice.
Posto mi “Topodupci“ prvi put cujemo za “Topodupcetovu“ berbernicu.
Glavna i nađubrena ulica u Grdelici. Razglavljena kocka, zemljani trotoari, nahereni ćepenci, olupana (i propala) fabrika koja je 80tih radila u tri smene. Varošica je verovatno izgledala sto puta bolje pre rata.